Dr hab. inż. Filip Górski, profesor Politechniki Poznańskiej – lider zespołu
Dr hab. inż. Filip Górski pracuje na stanowisku profesora na Wydziale Inżynierii Mechanicznej Politechniki Poznańskiej. W 2013 roku obronił doktorat z zakresu symulacji numerycznej i badań eksperymentalnych wyrobów wytwarzanych przyrostowo na drukarkach 3D, w 2020 roku uzyskał habilitację z zakresu użycia technik wirtualnych w inżynierii mechanicznej. Specjalizuje się w technologiach skanowania i druku 3D w medycynie i inżynierii biomedycznej, wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości w zastosowaniach przemysłowych i medycznych, systemach CAD / CAM / CAE oraz technikach inżynierii odwrotnej. Jest autorem lub współautorem blisko 100 publikacji, w tym 4 książek. Jest także autorem kilku rozwiązań programowych wdrożonych w firmach przemysłowych. Brał udział w wielu projektach badawczych, także jako kierownik, w tym w projektach badawczo-rozwojowych realizowanych we współpracy z firmami przemysłowymi oraz innymi krajowymi ośrodkami naukowymi. Ma na koncie także międzynarodową współpracę naukową, m.in. z uniwersytetami z Wielkiej Brytanii, Meksyku, Czech czy Ukrainy. Wystąpił na blisko 40 konferencjach naukowych w kraju i zagranicą. Jest laureatem prestiżowego grantu LIDER (Narodowe Centrum Badań i Rozwoju), a także wielu innych nagród za działalność naukową i dydaktyczną. Wypromował ponad 60 prac dyplomowych inżynierskich i magisterskich związanych z tematyką druku 3D, wirtualnej rzeczywistości i skanowania 3D, spośród których kilkanaście zostało nagrodzonych w ogólnokrajowych i lokalnych konkursach.
Dr inż. Wiesław Kuczko – konstruktor, specjalista inżynierii odwrotnej i technologii przyrostowych
Dr inż. Wiesław Kuczko jest adiunktem na Wydziale Inżynierii Mechanicznej Politechniki Poznańskiej. W 2018 roku obronił doktorat z opracowanej i opatentowanej metody wytwarzania przyrostowego kompozytowych wyrobów. Posiada ponad 10-letnie praktyczne doświadczenie w wykonywaniu pomiarów przestrzennych i inżynierii rekonstrukcyjnej. Od 2014 roku razem z dr inż. Radosławem Wichniarkiem rozwija największe na Politechnice Poznańskiej i jedno z większych w Polsce laboratorium druku 3D i szybkiego prototypowania. Jest autorem lub współautorem blisko 50 publikacji. Brał udział w wielu projektach badawczych, w tym w projektach badawczo-rozwojowych realizowanych we współpracy z firmami przemysłowymi oraz innymi krajowymi ośrodkami naukowymi.
Dr inż. Radosław Wichniarek – specjalista technologii przyrostowych i programowania
Dr inż. Radosław Wichniarek pracuje na stanowisku adiunkta na Wydziale Inżynierii Mechanicznej Politechniki Poznańskiej. W 2014 roku obronił doktorat z zakresu wytwarzania przyrostowego metodą Fused Deposition Modelling. Specjalizuje się w technologiach wytwarzania przyrostowego i automatyzacji systemów CAx. Jest autorem lub współautorem kilkudziesięciu publikacji naukowych w czasopismach i książkach. Jest także współautorem kilku rozwiązań patentowych i rozwiązań technicznych wdrożonych w przemyśle. Był wykonawcą kilkunastu projektów badawczych i badawczo-rozwojowych realizowanych we współpracy z przemysłem oraz innymi krajowymi ośrodkami naukowymi. Wypromował kilkanaście prac dyplomowych inżynierskich i magisterskich, z których wiele związanych było z tematyką przyrostowego wytwarzania, również z uwzględnieniem potrzeby zastosowań medycznych.
Dr inż. Przemysław Zawadzki – konstruktor, specjalista inżynierii wiedzy
Dr inż. Przemysław Zawadzki pracuje na stanowisku adiunkta na Wydziale Inżynierii Mechanicznej Politechniki Poznańskiej. Tytuł magistra inżyniera uzyskał w 2007 z zakresu Informatyka Przemysłowa, broniąc pracę z zakresu metod procesu projektowania inżynierskiego. Stopień doktora uzyskał w 2016 roku za prace nad metodyką automatyzacji projektowania z wykorzystaniem narzędzi inżynierii wiedzy.
Jego zainteresowania badawcze koncentrują się wokół szeroko pojętego procesu projektowania inżynierskiego, z wykorzystaniem systemów klasy CAx i ich implementacji w warunkach przemysłowych. Do pozostałych obszarów badawczych należą systemy wirtualnej rzeczywistości, inżynieria odwrotna oraz techniki druku 3D w prototypowaniu. Jest autorem lub współautorem kilkudziesięciu publikacji, a wyniki prac prezentował na licznych konferencjach krajowych i międzynarodowych.
Dr inż. Przemysław Zawadzki prowadzi stałą współpracę z kilkoma firmami produkcyjnymi w regionie, w charakterze doradczym i dydaktycznym oraz przede wszystkim w ramach projektów badawczo-rozwojowych, finansowanych ze środków ministerialnych.
Mgr inż. Magdalena Żukowska – inżynier biomedyczny
Magdalena Żukowska jest studentką studiów doktoranckich na Politechnice Poznańskiej oraz pracownikiem badawczo-dydaktycznym na Wydziale Inżynierii Mechanicznej Politechniki Poznańskiej. Obszar badawczy, w którym realizuje zarówno rozprawę doktorską, jak i projekty naukowe, obejmuje dyscypliny inżynierii mechanicznej oraz biomedycznej. W 2017 roku obroniła pracę magisterską z zakresu wspomagania przedoperacyjnego przy wykorzystaniu technologii druku 3D. Specjalizuje się w zastosowaniach druku 3D w medycynie, różnych formach wspomagania przed i śródoperacyjnego, segmentacji obrazów medycznych, zagadnieniach dotyczących protetyki, projektowaniu CAD oraz inżynierii odwrotnej. Aktywnie współpracuje z klinikami medycznymi oraz rozwija się w grantach badawczych obejmujących tematykę szybkiego wytwarzania przyrostowego czy wirtualnej rzeczywistości. Została laureatem konkursu Polskiego Towarzystwa Inżynierii Biomedycznej na najlepszą pracę magisterską obronioną w 2017 roku. Jest autorką i współautorką kilkunastu publikacji naukowych, wystąpiła na kilku międzynarodowych i krajowych konferencjach naukowych.
Mgr inż. Paweł Buń – specjalista rzeczywistości wirtualnej i rozszerzonej
Mgr inż. Paweł Buń pracuje na stanowisku asystenta na Wydziale Inżynierii Mechanicznej Politechniki Poznańskiej. Specjalizuje się w przemysłowych zastosowaniach wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, systemach śledzenia użytkowników, systemach szkoleniowych, metodach interakcji z wirtualnym środowiskiem oraz systemach CAD. Przygotowuje się do obrony rozprawy doktorskiej poświęconej metodyce projektowania interaktywnych scenariuszy szkoleniowych w elastycznych systemach przemysłowej rzeczywistości wirtualnej. Jest autorem lub współautorem blisko 50 publikacji. Brał udział we wdrażaniu kilku rozwiązań programowych w firmach przemysłowych, a także w wielu projektach badawczo-rozwojowych realizowanych we współpracy z firmami przemysłowymi.
Mgr inż. Natalia Wierzbicka – inżynier biomedyczny
Mgr inż. Natalia Wierzbicka pracuje na stanowisku asystenta na Wydziale Inżynierii Mechanicznej Politechniki Poznańskiej. W 2018 roku uzyskała tytuł magistra z zakresu automatyzacji projektowania zindywidualizowanych protez i ortez kończyn. Prace nad ortezą stawu skokowego typu AFO w ramach dyplomu zostały przeprowadzone pod opieką dra. hab. inż. Filipa Górskiego i są nadal kontynuowane. W ramach studiów doktoranckich prowadzi badania właściwości tribologicznych materiałów stosowanych w medycynie. Jest jednym z głównych organizatorów Ogólnopolskiej Konferencji Inżynierii Biomedycznej organizowanej od lat na Politechnice Poznańskiej. Brała udział w wielu projektach badawczych oraz wymianach międzynarodowych w ramach programów: Erasmus Plus (Włochy, Hiszpania), NAWA Prom (Australia), CEEPUS (Rumunia, Bułgaria).
Mgr Sabina Siwiec – fizjoterapeuta
Mgr Sabina Siwiec to doświadczony fizjoterapeuta i terapeuta zajęciowy, doktorantka w Zakładzie Terapii Zajęciowej Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, gdzie przygotowuje się do obrony pracy doktorskiej związanej z wykorzystaniem gier komputerowych w terapii ręki u dzieci. Pracuje z dziećmi z niepełnosprawnością ruchową lub/i intelektualną w ośrodku rehabilitacyjnym oraz w Poradni Rozwojowej dla Dzieci i Młodzieży „Jaskółka” w Poznaniu. Ukończyła liczne kursy, w tym:
1. Terapia ręki pierwszego i drugiego stopnia
2. Terapia ręki, jako ważny element terapii zajęciowej.
3. Terapia ręki u dzieci z problemami neurologicznymi
4. Integracja sensoryczna 1 i 2 stopień
Prace badawcze sfinansowano ze środków Narodowego Centrum Badań i Rozwoju - program LIDER VIII, nr umowy LIDER/14/0078/L-8/16/NCBR/2017, tytuł projektu "Automatyzacja projektowania i szybkiego wytwarzania zindywidualizowanych wyrobów ortopedycznych i protetycznych na podstawie danych z pomiarów antropometrycznych"
Nagroda w Konkursie Polski Produkt Przyszłości za „AutoMedPrint - system automatycznego projektowania i druku 3D spersonalizowanych ortez i protez kończyn na podstawie danych z bezkontaktowych pomiarów antropometrycznych” w wysokości 100000 zł sfinansowana została ze środków poddziałania 2.4.1. POIR „Centrum analiz i pilotaży nowych instrumentów inno_LAB”.